ПОТПОЛОШКИ

ПОТПОЛОШКИ (Цотурниџ) – род птици од фамилијата вистински кокошки (Пхасианидае), од кои во Македонија е регистриран еден вид потполошка (Цотурниџ цотурниџ).
ЛИТ.: Бирдс ин Еуропе: популатион естиматес, трендс анд цонсерватион статус, „БирдЛифе Интернатионал Цонсерватион Сериес“, 12, Цамбридге, 2004; Ц. Харрисон, Ан Атлас оф тхе Бирдс оф тхе Њестерн Палаеарцтиц, Гласгоњ, 1982.
Св. П. – В. Сид.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *